AUKTION

Lördag 27/4 kl 10

Då försäljes dödsboet efter Eivor Örnvall, Nässjö för bl.a Cancerfonden o. Hjärt- o. Lungfondens räkning, även hela dödsboet efter Torsten o Solvei Karlsson, Nässjö.

VISNING: Fredag 26/4 kl. 13-19 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

Matsalsmöbel "Axet" (bord + 4 stolar), golvskåp o. sideboard o. hörnskåp i samma stil, byrå o. 6 stilstolar 1800-tal, 2 äldre skrivbord o. skrivbordsstolar, golvskåp o spelbord Nyrenässans, förgylld spegel med bord, skinnfåtölj o. byrå i Rokokostil, 1950/60-talsmöbler bl.a bord + 4 stolar o. golvskåp även skrivbord HP Hansen Danmark, radiogrammofon Radiola 40-tal, bord + 4 stolar Nesto, 2 karmstolar Nesto, piedestaler, 2 soffgrupper i skinn, altangrupp i rotting, flera mattor, kälke, flera taklampor bl.a kristallkrona med 5 ljushållare, 2 väggur, 6 väggspeglar, div. smycken, fickur omega i silver, Konst bl.a 2 Albert Engström, antik målning Alexander Louis Lion 1851, antik målning Charles Augustus Henry Lutyens, 2 Nils Huldin, Edvin Hägg, 2 Erik Sandsjö, Akos Sollar, 2 Walborg Norrman, Bengt Lindqvist, Lonza, Tage Eriksson, Lito bl.a Yrjö Edelmann, 5 utrop LP o. singelskivor, flera blå/vita o. Höganäskrus, tallrikar "Wexiö-guld" o. "Prunus", matporslin "Grå Ränder", kobratelefon, bordsfotogenlampa, Strindbergslampa, jordglob, en mängd äldre småbilar bl.a Dinky Toys, äldre lekhäst o. dockvagn, flera dockor, teservis Hertha Bengtsson "Blå Eld", bestickuppsättningar i NS, kristallskålar Orrefors, flera matserviser bl.a B&G "Måsen", Thoms o. G-berg "Bell", flera kaffeserviser bl.a B&G "Måsen" o. G-berg "Ranka", flera glasuppsättningar bl.a Kosta, flera Märklindelar bl.a Lok, vagnar, räls m.m, teservis UE/Gefle "Kosmos", malmgryta, eldhundar, ostindiskt porslin 17/1800-tal, silver, signerat glas o. keramik bl.a Ingrid Atterberg, Göran Wärff, Kedelv,Stig Lindberg, Åke Holm, Ulrica H-Vallien, Monica Backström, Eva-Lena Martinsson, Mari Simmulson, Hilkka-Liisa Ahola, Iittala bl.a vas, fotskål "Musselmalet", Blå Bomster m.m. pojkcykel SKeppshult, motorgräsklippare, platt-tv, dragspel, gitarr, elmangel, symaskiner, dammsugare, garagedomkraft o. andra redskap, herrcykel, husgeråd, en mängd linne m.m.

Byrå 1800-tal H.107 B.86

Skrivbord 1800/1900-tal H.76 B.119
  .

Äldre skrivbordsstol

Mindre golvskåp H.65 B.61
  .

Spelbord Nyrenässans H.76 B.89

Golvskåp Nyrenässans H.128 B.70
.

Skrivbord med hurtsar 1900-tal H.77 B.134

Skrivbordsstol 1900-tal
.

Skinnfåtölj i Rokokostil 1900-tal

Stilstolar 6st 1800-tal
.
.

Byrå i Rokokostil 1900-tal H.81 B.99

Bord + 4 stolar ”Axet”
.
.

Hörnskåp samma stil som föreg. bild H.176 B.85

Golvskåp samma stil som föreg. bild H.181 B.118
.
.

Sideboard samma stil som föreg. bild H.84 B.169

Förgylld spegel med bord 1900-tal H.200 B.58
.
.

Bord + 4 stolar 1950/1960-tal

Skåp i samma stil som föreg. bild H.118 B.154
.
.

Skrivbord HP Hansen Danmark H.73 B.152

Radiogrammofon Radiola 1940-tal H.73 B.97
.
.

Nattduksbord i teak H.54 B.45

Bord + 4 stolar Nesto
.
.

2 Karmstolar Nesto

Soffgrupp i skinn
.
.

Altangrupp i rotting Brafab

Gräsklippare McCulloch ”Briggs & Stratton”
.
.

Pojkcykel Skeppshult

Kälke 1950/1960-tal
.
.

Ryamatta 1964 ”Eldorado” 200x150

Yrjö Edelmann Lito 84x55

.
.

Erik Sandsjö Olja 62x44

Albert Engström Tusch 19x19

.
.

Albert Engström Tusch 19x19

2 Sign. Lito 49x42, 55x43

.
.

Nils Huldin Olja 69x42

Nils Huldin Olja 65x57

.
.

Edvin Hägg Olja 68x55

Dragspel Gabbanelli

.
.

Gitarr Egmond

Matporslin Wilhelm Kåge G-berg”Grå Ränder”

.
.

Telefon ”Kobra”

6 Tallrikar Stig Lindberg G-berg ”Prunus”

.
.

Äldre Strindbergslampa med originalkupa

Äldre Jordglob

.
.

Ljusstakar + Skål Iittala

Bordsfotogenlampa 1800-tal H.63 B.17
.
.

Bordslampa modern

Äldre lekhäst i trä H.50 B.52

.
.

Dockvagn i trä Emmaljunga Barnvagnsfabrik H.64 B.64

Bordslampor 1960/1970-tal H.66 B.34
.
.

Skål + 2 ljusstakar UE Gefle H.20 B.21

Äldre Väggkaffekvarn H.40 B.14
.
.

Teservis Hertha Bengtson Rörstrand ”Blå Eld”

Äldre Handdukshängare H.37 B.55

. .

Äldre dockor m.fl ej på bild ”Sköldpaddan”

Gammal Kattuggla
. .

Singelskivor Elvis, Hepstars m.fl 1960-tal

LP Skivor

.. ..

LP Skivor

Äldre lok, vagnar, räls mm ”Märklin”

.. ..

Träskulptur E Kolacz

Erik Sandsjö Olja 80x55

.. ..

Akos Sollar Olja 61x50

2 Walborg Norrman Oljor 55x46, 41x33
.. ..

Bengt Lindqvist Olja 55x46 Carin Brandels Engkvist Olja 46x38

Väggspegel teak 1960-tal H.86 B.44

.. ..

Antik Olja Alexander Louis Lion 1851, 54x43

Antik Olja Charles Augustus Henry Lutyens 61x51

.. ..

Erik J. Nielsen Lito 72x62

Väggspegel 1940/1950-tal H.96 B.65

.. ..

Lonza Olja 99x68

Förgylld Väggspegel 1900-tal H.102 B.45
.. ..

Tage Eriksson Olja Sommarkväll Hönö 54x38

Amerikaur H.65 B.39

.. ..

Förgylld Väggspegel 1900-tal H.60 B.62

2 vaser B&G, Kungl.D ”Måsen”

.. ..

Kungl.D. Fotskål ”Musselmalet” H.15 Diam. 21

Skål + Ljusstakar Kungl.D ”Blå Blomster”
. ..

Matservis B&G ”Måsen”

Kaffeservis B&G ”Måsen”

. .

Matservis Karin Björquist Gustavsberg ”Bell”

Bordslampa Monica Backström Kosta Boda ”Svamp” H.26 Diam.20

. .

Vas Iittala H.26,5 Diam.13

Vas Hilkka-Liisa Ahola Arabia H.15,5 B.16

. .

Kristallkaraff Orrefors H.22 Diam.10

Fruktfat Hackefors 32x29

. .

Kristallskål H.18 Diam.20 Kristalljusstake Kosta

Teservis UE Gefle ”Kosmos”

. .

Kristallglas FHL Kosta

Bestick 1960-tal

. .

Kaffeporslin G-berg ”Ranka”

Kristallskål Orrefors H.11 Diam.18,5
. .

Kristallskålar Orrefors H.9 Diam.14,5 H.7 Diam.12

Väggprydnad i keramik sign. Bergström 39x43

. .

Ostindiska Tallrikar 2st av 8st 1700-tal

Ostindiska Fat 1700/1800-tal Diam. Ca 37
. .

Matporslin Hackefors

Malmgryta 1800-tal

. .

Eldhundar + Vinställ

Gunghäst H.78 B.106

. .

Div. Smycken

Smycken i 18k guld

. .

Glasskål Wärff Kosta H.7 Diam.34

Glasskål Kedelv Flygsfors H.16 B.35
. .

Keramikfat Ingrid Atterberg UE B.29,5

Keramikvas Stig Lindberg G-berg ”Karneval” H.33 Diam.7
. .

Keramiksparbössa Åke Holm H.13 Diam.7

Keramikfig. Ulrica Hydman-Vallien H.20,5 B.11,5

Konstglas Eva-Lena Martinson Skruf H.22 B.17

Keramikvas Mari Simmulson UE H.20,5 Diam.11

. .

Äldre Taklampa H.50 B.32

Kristallkrona med 5 ljushållare 1900-tal H.80 B.47

. .

Taklampa i kristall 1900-tal H.48 B.47

. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.
.

. .
f. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .