AUKTION

Lördag 28/12 kl 10

Då försäljes bl.a dödsboet efter Maj-Britt Johansson, Eksjö och efter Håkan von Wowern, Eksjö.

VISNING: Fredag 27/12 kl. 13-18 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

Golvskåp Allmoge, chiffonjé, spegelbyrå, parfåtöljer i Rokokostil, 4 matsalsstolar, golvskåp, sideboard, hörnskåp allt i Gustaviansk stil, golvskåp med överdel "Äpplet", skulpterat bord, flera möbler i teak och jakaranda, öronlappsfåtölj, stegpall, senare möbler, 4 snurrfåtöljer i skinn, trädgårdsmöbler Jutlandia, platt-TV, dam- o. 2 herrcyklar, vedkap, domkraft motorcykeljack, åkgräsklippare Jonsered,elverktyg o. 2 svetsar, 2 handknutna mattor, Stringhylla, 2 kristallkronor, kristallplafond + ett flertal andra taklampor, 8 väggur, Konst: bl.a Sven X-et Erixson, Gustaf Svensson, Roland Lindberg, Per Sundberg, Gunnar Zilo, Calle Johansson, akvarell Lars Norrman, 3 oljor Erik Johansson (Sandsjö), Sten Ahlberg, Hilding Rösiö, Pierre Bonnevier, Arne Anderson, Åke Wickström, Ragnar Alyre, Lito bl.a Ulrica H-Vallien, Jan Zielecki, Björn Berg, ett flertal antik oljor, ett flertal utrop silver, ett flertal armbandsur, Signerat glas- o. keramik: bl.a Josef Ekberg, Gunnar Nylund, Wilhelm Kåge, Åke Holm, Vicke Lindstrand, Bengt Edenfalk, Stig Lindberg, Tapio Wirkkala, Monica Backström, Simon Gate, Timo Sarpaneva, Per Nilsson-Öst, fig. M.J. Hümmel, Ingrid Atterberg, kristallskålar Orrefors, kaffe- o. matservisdelar "Blå Blomster", flera pjäser "Musselmalet", flera matserviser bl.a Karlskrona, Brioleksaker, flera teakskålar, kryddset "Måsen", ga. plåtburkar, vette, teporslin "Prunus", div. 50/60-tal, linne m.m.

Golvskåp Allmoge 1800-tal H.171 B.86

Skulpterat bord H.64 Diam.101
  .

Ekskåp med överdel ”Äpplet” H.200 B.125

Chiffonjé 1800-tal H.142 B.99
  .

Spegelbyrå i Björk 1900-tal H.176 B.100

2 fåtöljer i Rokokostil 1900-tal
.

Matsalsmöbel med 4 stolar

Golvskåp Gustaviansk stil H.183 B.119
.

Sideboard Gustaviansk stil H.85 B.169

Hörnskåp Gustaviansk stil H.178 B.88
.
.

Bord 1950-tal H.61, 110x60

Öronlappsfåtölj 1950-tal
.
.

Soffbord i Teak 1950-tal H.57, 110x55

Stegpall 1950-/1960-tal
.
.

Soffbord i Teak 1950-tal H.57, 120x55

Sideboard i Teak 1950-tal H.98 B.154
.
.

2 stolar + 2 pallar i Teak 1950-/1960-tal

Sideboard Jakaranda Bagn möbelindustri Bruksbo Norge H.51B.160
.
.

4 stolar 1950-/1960-tal

Åkgräsklippare Jonsered
.
.

Damcykel Skeppshult

Motorcycle Jack domkraft
.
.

Vedkap

Handknuten matta Afshar Persien 236x154
.
.

Matta 187x132

Handknuten matta Bockara Pakistan 145x90
.
.

Stringhylla 1950-tal

Kartotekskåp i Teak 1950-tal H.41 B.40
.
.

Äldre gjuten sköld Diam.49

Spegel i Teak 1950-/1960-tal 106x43

.
.

Matservisdelar Kungl. Dansk ”Blå Blomster” 15 delar

Olle Alberius Orrefors Kristallskål H.15 Diam.20

.
.

Kryddset B&G ”Måsen” 4 delar

.
.

Teservis Rörstrand 26 delar

Skål på fot Kungl. Dansk ”Musselmalet”

.
.

Skål Kungl. Dansk ”Musselmalet”

Sockerskål Kungl. Dansk ”Musselmalet”

.
.

Sockerskål med lock Kungl. Dansk ”Musselmalet”

Gallerskål Kungl. Dansk ”Musselmalet”

.
.

B&G ”Optimisten och pessimisten”

Kaffeservisdelar Kungl. Dansk ”Blå Blomster” 18 delar

.
.

Lars Norrman Akvarell ”Egypten” 51x16

Ulrica Hydman-Vallien Lito 58x41

.
.

Thor-Leif Strindberg Olja ”Väntan” 55x46

Veikko Aaltona Olja 70x60
.
.

Erik Johansson (Sandsjö) Olja 61x45

Erik Johansson (Sandsjö) Olja 83x53

.
.

Erik Johansson (Sandsjö) Olja 74x49

Jan Zielecki Lito 73x59
.
.

Pierre Bonnevier Olja 61x49

Sten Ahlberg Olja ”Mötet” 46x38
.
.

Hilding Rösiö Olja 41x33

2 Träfigurer Clingh Hultsjö ”Smålandsgumman”, ”Smålandsgubben”

. .

Äldre mjölkkanna Göteborg H.22 B.17

Kristallskål Orrefors H.10 Diam.14
. .

Kristallskål Orrefors H.9 Diam.15

2 äldre Flussvaser H.24 Diam.6,5

.. ..

Äldre träleksaker bla. Brio samt Lego

Tvättset Göteborg 3 delar

.. ..

TV-kanna 1950-tal

Diverse skålar i Teak

.. ..

Skålar och ljusstake i Teak

Vette H.13.5 B.30
.. ..

Äldre soppterrin Gustavsberg

Äldre skål med glasinsats H.21 Diam.27

.. ..

Matservis Karlskrona 42 delar

Fruktservis Ingrid Atterberg UE 13 delar

.. ..

Golvvas Ekenäs H.51 Diam.18

Ljusstake H.53 B.40

.. ..

Äldre hattask och väska

Picknickset 1950-tal
.. ..

Radioapparater Grundig och Philips 1950-tal

Tak- och fönsterlampor 1960-tal Werner Schou Danmark

.. ..

Skål Kungl. Dansk ”Musselmalet” H.11 Diam.20,5

Väggspegel Jakaranda 1950-/1960-tal H.103 B.43

.. ..

Äldre plåtburk H.26 B.44

Äldre plåtburkar

. ..

Äldre plåtburkar

Äldre plåtburkar

. .

4 vaser Erik Mornils Nittsjö

Vas och fat Göran Andersson UE

. .

Bordslampa Sign. Kosta Ax BA 69 H.35 Diam.9

Vas Ewald Dahlskog Bo Fajans H.51 samt fat Erik Mornils Nittsjö

. .

Väggspegel 1800-/1900-tal H.85 B.41

2 antika Oljor, osignerad 39x30, August Dahl 35x27

. .

Antik Olja J.E. 63X33

Äldre väggur H.95 B.41

. .

Äldre förgyllt väggur med Sfinxer H.59 B.40

Äldre Lodregulator Gustav Becker H.109 B.43

. .

Förgylld väggpendyl H.53 B.31

Björn Berg Lito. 55X42
. .

James Wallace antik Olja 56x41

Antik sign. Olja 86x66

. .

Arne Anderson Olja 41x33

Antik Olja 61x40
. .

2 Oljor, Åke Wikström 27x22, Ch. Moser 53x26

Äldre förgylld väggspegel H.134 B.62

. .

Lampfot UE H.26 Diam.16

Kaffekanna Hertha Bengtson Rörstrand ”Koka”

. .

Te-porslin Stig Lindberg Gustavsberg ”Prunus” 7 delar

Te-porslin UE Gefle ”Vera” 6 delar

. .

Diverse keramik bla. Wilhelm Kåge Gustavsberg ”Argenta”

Diverse rött glas bla. Reijmyre

Fat UE samt skålfat Carl Harry Stålhane Rörstrand

Fat Wilhelm Kåge Gustavsberg ”Argenta” Diam.35

. .

Vas Åke Holm H.29 Diam.13,5

Vas Åke Holm H.31 Diam.10

.
.

Vas Simon Gate Orrefors H.23 Diam.10

2 skulpturer samt bok Per Nilsson-Öst

.
.

Vas Gunnar Nylund Rörstrand H.16,5 Diam.11

Vas Åke Holm H.24 B.10

.
.

Vas Gunnar Nylund Rörstrand H.28 Diam.10

Fågel Chamotte Gunnar Nylund Rörstrand H.17 B.18

.
.

Vas Josef Ekberg Gustavsberg ”Scrafitto” H.34 Diam.16

Ragnar Alyre Olja 58x48

.
.

Calle Johansson Olja ”Solnedgång” 65x41

Gunnar Zilo Olja 35x26

.
.

Per Sundberg Olja 1932 29x25

Roland Lindberg Olja 46x38

.
.

Gustaf Svensson Olja 1947 46x38

Sven ”X:et” Erixson Akvarell 43x40

.
.

Glasskål Bengt Edenfalk Kosta H.9 B.18

Vas Tapio Wirkkala Iittala H.14,5 Diam.6

Vas Vicke Lindstrand Kosta H.20 B.10

Vas Olle Alberius Rörstrand ”Sarek” H.16 Diam.8

. .

Fat Stig Lindberg Gustavsberg ”Karneval” H.5 B.20

Skål på fot Vicke Lindstrand Kosta H.16,5 B.18

.
.

Saltkar samt fat i Silver

3 Ljusstakar Timo Sarpaneva Iittala ”Festivo” H.31, 21, 14

.
.

Glasskål Vicke Lindstrand Kosta H.8,5 Diam.13,5

Vas Monica Backström Boda H.13,5 B.16

.
.

Vas Flygsfors ”Flamingo” H.10 B.12

Skål Murano H.4 B.15,5

.
.

Ljusstake Stig Lindberg Gustavsberg ”Lazur” H.8 Diam.11,5

Figurin M.J.Hümmel

.
.

Kristallplafond H.25 Diam.42

Kristallkrona 1900-tal H.90 Diam.45

.
.

Kristallkrona 1900-tal H.87 Diam.50

Taklampa 1960-tal Werner Schou Danmark H.62 Diam.30

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.
.

. .
f. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .