AUKTION

Lördag 18/7 kl 10

Då försäljes 3 äldre bohag från Eksjö.

VISNING: Fredag 17/7 kl. 13-18 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

Under gällande rekommendationer så tillåter vi max 50 personer i lokalen samtidigt. Vi tillämpar kösystem.

Tänk också på att hålla avstånd till andra.

4 Stolar + bord "Axet", golvskåp Gust. stil, 2-del. skåp Nyrenässans, skänk, 3 stilbyråar i Rokokostil, ä. vitrinskåp, 2 piedstaler 18/1900-tal o. 4 andra, stolar bl.a Alsterbo, fl. möbler i teak 50/60-tal, karmstol "Thonet", 10 äkta mattor, 2 soffgrupper i skinn, 4 trädgårdsmöbler, ( 1 Brafab), 3 herrcyklar bl.a Crescent o. 1 militär m.hjälpmotor, kompressor "Race 20", elgitarr m. förstärkare, bordsborrmaskin, "Parkside", aukustisk gitarr, ä. radioapparater, 9 taklampor, ( 5 i kristall ), KONST: bl.a Hugo Karlsson, Karl Bergman, 8 Finn Asp, Einar Zachrisson, Sven Hagmarker, 4 Walborg Norrman, frimärken, mynt 6 väggspeglar, 2 ljusstakar Erik Höglund ( Bodasmide ), 7 M.J Hümmelfig. (Goebel), brevpressar bl.a Gunnel Sahlin Kosta Boda, bok Svensk Bebyggelse Kalmar Län, matservisdelar, "Vinranka" Arthur Percy Gefle, glasuppsättningar, 4 kristallskålar Orrefors, Flera Kosta Boda skålar bl.a Ulrica Hydman-Vallien, matservis "Bengali" Rörstrand, vaser bl.a Monica Backström, Lars Hellsten, kopparskaer, flera äldre tomfat, matservis Lidköping, ljusstakar Gunnar Ander, 2 äldre vinkannor, gjuten äldre bordspegel, ekorre o. småfåglar, stor snäcksamling ( flera utrop), stora lektraktor, småbilar, kaffetermos 50/60-tal, stor telefonsamling bl.a röd kobra o. telefon Telia Garbo, samling väckarklockor, militärsaker, samling saxar, flera utrop armbandsur, vinylskivor, elverktyg, husgeråd m.m.

Skåp med överdel Nyrenässans H.228 B.124

Skänk 1800-tal H.133 B.94

  .

Vitrinskåp tidigt 1900-tal H.160 B.58

Äldre åttakantbord H.62 B.78

  .

2 Piedestaler 1800/1900-tal H.105 B.46

2 Stolar Alsterbro Möbler AB 1900-talets andra hälft

.

1 av 3 Piedestaler 1900-tal H.66 B.26

Piedestal 1900-tal H.36 Diam.27
.

Byrå i Rokokostil med Marmorskiva 1900-tal H.80 B.93

Byrå i Rokokostil med Marmorskiva 1900-tal H.68 B.63

.
.

Byrå i Rokokostil med Marmorskiva 1900-tal H.81 B.98

4 Stolar 1900-tal

.
.

Golvskåp 1900-tal H.194 B.115

Bord + 4 Stolar ”Axet”
.
.

Golvskåp i Gustaviansk stil H.186 B.115

Bokhylla i Teak 1960-tal H.152 B.206

.
.

Sekretär i Teak 1950/1960-tal H.96 B.90

Bokhylla i Teak 1950/1960 -tal H.162 B.81

.
.

1 Karmstol ”Thonet” Modell 233

Soffgrupp i Skinn 2:a + 3:a

.
.

Soffgrupp i Skinn 3:a + 2 Fåtöljer

Trädgårdsmöbel ”Brafab” 4 Stolar + Bord
.
.

Herrcykel Crescent

Militärcykel med Hjälpmotor + Extraskärmar

.
.

Kompressor ”Race 20”

Handknuten Persisk Matta ”Mahal” 300x105
.
.

Handknuten Matta Afghan 239x196

Handknuten Persisk Matta 375x242
.
.

Handknuten Persisk Matta ”Kashan” 390x300

Handknuten Matta 162x106

.
.

Handknuten Matta Afghan 176x106

Handknuten Matta Afghan 190x124

.
.

Radio Dux V401 1950/1960-tal H.19 B.53

Radio Grundig Typ 97s 1950/1960-tal H.21,5 B.36

.
.

Skrivmaskin ”Halda”

Rullbandspelare Tandberg Modell 84 1960-tal

.
.

Gitarr ”EKO”

Elgitarr J&D By Jack&Danny brothers med Förstärkare ”Marshall”

.
.

Bordsborrmaskin ”Park Side”

Hugo Karlsson Olja 100x67

.
.

Karl Bergman Olja 98x58

Finn Asp Olja 50x25 Allan Jardèn Akvareller Den Stora 13x9

.
.

Finn Asp Olja 27x22

Finn Asp Olja 35x27

.
.

Finn Asp Olja 40x30

Finn Asp Olja 22x16

.
.

Finn Asp Olja 35x27

Finn Asp Akvarell 25x21

.
.

Finn Asp Olja 35x27

Arthur Percy Gefle ” Vinranka” 17-delar

.
.

Erik Skålar Orrefors Den Stora H.11 Diam.14

Skålar Orrefors Den Stora H.11 Diam.19
.
.

Ulrika Hydman-Vallien Kosta Boda Skål H.9.5 Diam.25

Skål Kosta Boda H.9.5 Diam.22

. .

Matservisdelar Rörstrand ”Bengali” 82-delar

Äldre Flaska H.30 Diam.15

. .

Monica Backström Kosta Boda Vas H.21 Diam.15

Lars Hellsten Orrefors Vas H.22.5 B.8

.. ..

2 Äldre Tomtar H.19.5

2 Tomtar Den Stora H.23 B.22

.. ..

2 Äldre Tomtar H.26

2 Äldre Tomtar H.20

.. ..

Äldre Ostkupa i Glas H.18 B.21.5

Äldre Bordsfotogenlampa H.57 Diam.25.5

.. ..

2 Äldre Vinkannor H.42

Gjuten Äldre Bordsspegel H.49 B.31

.. ..

Bordslampa i Teak 1950-tal H.31

Gunnar Ander Ystadmetall Ljusstakar

.. ..

Ekorre + Småfåglar

Snäckor 1 Av flera Utrop

.. ..

Småfåglar

Uppstoppade Djur

.. ..

Kobratelefon

B&G Kaffetermos 1950/60-tal

.. ..

1 Av Flera Lektraktorer H.19 L.27

Leksaksbilar Bl.a Dinky Toys

.. ..

Bordstelefon Telia Garbo H.29

Kristallskål Kosta H.20 Diam.21

. ..

Förgylld Väggspegel 160x71

Einar Zachrisson olja 35x27 Walborg Norrman Olja 35x27

. .

Sven Hagmarker Olja 41x33 + Sign. Olja 42x51

Förgylld Väggspegel 89x39

. .

O.A. Carlson Olja 1931 83x54

Förgylld Väggspegel 114x53

. .

Äldre Walborg Norrman Olja 27x35 +2 Andra Oljor

Walborg Norrman Olja 27x22 +2 Andra Oljor

. .

Walborg Norrman Olja 41x33 +1 Olja

Erik Höglund Boda Smide Ljusstake H.15 B.32

. .

Erik Höglund Boda Smide Ljusstake H.23 B.61

Svensk Bebyggelse Kalmar Län

. .

Gunnel Sahlin Kosta Boda 2 st

Fig M.J.Hümmel H.16

. .

Fig.M.J.Hümmel H.15

Fig.M.J.Hümmel H.12

. .

Fig.M.J.Hümmel H.10

Fig.M.J.Hümmel H.11

. .

Fig.M.J.Hümmel H.10

Fig.M.J.Hümmel H.13

. .

Äldre Taklampa H.60 B.66

Äldre Taklampa i Koppar H.75 B.49

. .

Taklampa i Kristall H.107 B.39

Taklampa i Kristall 1900-tal H.93 B.45

. .

1 Av 2 Kristallplafonder H.15 B.34

Hängfotogenlampa 1800/1900-tal

. .

.
.

. .

. .

. .

.

  .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .