AUKTION

Lördag 12/3 kl.10

Då försäljes bl.a dödsboet efter Roland Larsson, Aneby och dödsboet efter Eje Gustavsson, Vetlanda.

VISNING: Fredag 11/3 kl. 13-18 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

Äldre barskåp, matsalsbord + 6 stolar i masurbjörk, serveringsvagn, matsalsbord + 6 stolar + buffé i ek, äldre utdragssoffa, äldre eksåp med överdel, äldre matbord + 6 stolar o. vitrinskåp o. sideboard i grå/vitt, gungstolar, stilbyrå m. marmorskiva, klaffbyrå 50-tal, soffgrupp i skinn, soffbord i smide, flera golvskåp i vitt, handknutna persiska mattor, kopparsaker, matservisdelar "Grön Anna", flertal kristallglas, gallerporslin, kaffeserviser, bl.a Hackefors, fotskålar i pressglas, konstglas, Rosa Ljung, förgylld väggpendyl, Konst bl.a Gunnar Brusewitz, Karin Karlsson, Karl Bergman, Bertil Järnstedt, Walborg Norrman, Magne Ohlqvist, flera Lito bl.a 2 Reinhold Ljunggren, äldre spegel i gustavianskt stil, flera taklampor bl.a 4 kristallkronor, 1 större i smide o. glaskupor, flera motivglas Lasse Åberg, 4 glas "Mine" Ulrika Hydman-Vallien Kosta Boda, Vas Bertil Vallien Kosta Boda, 3 ljusstakar "Festivo" Iittala, 8 juldekorationer Georg Jensen, Vinylskivor, kristallskålar Orrefors, 2 Platt-TV, 2 symaskiner, borrmaskiner, linne, micro, husgeråd m.m.

Barskåp1900-tal H.99

Matsalsbord + 6 Stolar 1900-tal

  .

Soffbord 1900-tal H.56 L.137

Matsalsbord + 6 stolar + buffé 1900-tal

  .

Äldre utdragssoffa H.110 L.190

Äldre Skåp med överdel H.185 L.110

.

Sideboard 1900-tal H.81 L.182
.

Vitrinskåp 1900-tal H. 178 B.110

Stilbyrå med Marmorskiva 1900-tal H.75 B.80

.
.

Soffbord Smide med Glasskiva

Nyare Bokskåp H.197 B.47

.
.

Nyare Golvskåp H.191 B.60

Nyare Golvskåp H.184 B.77
.
.

Soffbord 140x80

Matta China 227x150

.
.

Handknuten Matta Kirman (Persien) 250x162

Handknuten Matta 166x122

.
.

Div. Glas Lindshammar

4 Glas Ulrika Hydman-Vallien Kosta Boda ”Mine”

.
.

4 Styck Juldekorationer Georg Jensen

.
.

3 Styck Leksaksbilar W. Germany

Div. Porslin Rörstrand ”Grön Anna”

.
.

10 Styck Räkskålar Nybro

3 Skålar Kristall Orrefors
.
.

3 Styck Ölglas + 4 Styck Vinglas Lasse Åberg

6 Styck Glas Lasse Åberg
.
.

6 Styck Snapsglas Lasse Åberg

Äldre Fotskål i Pressglas

.
.

Ostkupa i Pressglas

Kaffeporslin Hackefors

.
.

Olja Bertil Järnstedt 33x41

.
.

Olja Karl Bergman 80x50

Akvarell Gunnar Brusewitz 26x21

.
.

Olja Karin Karlsson 49x41

Lito Reinhold Ljunggren 29x41

.
.

Lito Reinhold Ljunggren 52x30

Äldre Spegel i Gustaviansk stil 113x51

.
.

Olja Walborg Norrman 68x53

Olja Magne Ohlqvist 65x45

.
.

Förgylld Väggpendyl 1900-tal 55x33

Äldre Skrivmaskin Facit Privat

.
.

Vas Bertil Vallien Kosta Boda H.29 B.12

Vas Herstal H.20 Diam. 13

.
.

3 Ljusstakar Festivo Iittala

Fig. M.J. HÜMMEL H.9 B.8

. .

Ströare Silver L.22,5 B.7,5

Äldre Taklampa H.73 B.60

.
.

Äldre Kristallkrona H.86 B.47

Äldre Taklampa i Smide och Glas H.139 B.67

.
.

Äldre Kristallkrona H.90 B.50

Äldre Kristallkrona H.81 B.52

.
.

Äldre Kristallkrona H.78 B.50

.
.

.

. .

  .

.

.

.

.

.

.

  .

.

.

.

.

.

. .

. .

. .

. .

. .
. .

. .

. .

. .

. .
.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .