AUKTION

Söndag 16/6 kl 10

Då försäljes bl.a dödsboet efter Maj-britt Skogsberg-Olsson, Eksjö.

VISNING: Lördag 15/6 kl. 10-14 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

Vit matsalsmöbel (6 stolar + bord), ljust sideboard o. glasat hörnskåp, äldre soffgrupp (soffa, bord, 2 fåtöljer), hörnskåp 1800-tal. gungstol, dyscha, skuret bestickschatull, 3 byråar i rokoko-stil, glasat 2-del. golvskåp, förg. spegel m. bord, emmafåtölj, 4 stolar + bord Carl Malmsten, Bodafors även sideboard samma stil, flera möbler 1950/1960-tal (flera i teak) bl.a 3 golvskåp, soffbord, 2 byråar, pinnsoffa, matbord + 4 stolar, spegel m. lampa, röd spegel m. byrå, golvlampa, tidningställ, telefonbänk, 4 stolar Nesto, 6 stolar stämpl. "G" + matsalsbord, 9 äkta mattor, 2 sign. röllakanmattor, 2 säckkärror, litet kassaskåp, 3 herrcyklar, stor samling dalahästar, stringhylla, dragspel, 4 radioapparater 1950/60-tal, liten orgel, flera taklampor bl.a kristallkrona m. 6 ljushållare (äldre), 2 mindre taklampor i kristall, taklampa i glas Glössner & CO (komp. Erik Kinell) 1940-tal, taklampa m. pärlfrans. andra taklampor,

4 väggur, 2 väggspeglar, ljuslampetter i kristall, Konst: bl.a Karl Bergman, Bengt Claesson, Karin Karlsson, Robert Högfeldt, 2 Erik Sandsjö, Folke Hellström, Halvor Gunheim Torstensson, Hugo Karlsson, Arne Anderson, Edith Gert, Michael Qvarsebo, Bertil Järnstedt, Gustaf Svensson, Gunnar Zilo, stor samling armandsur, 2 kopparramstavlor, stor samling plåtleksaker, Björn Steiff, stor samling väckarur, Signerat glas o. Keramik: bl.a Bertil Vallien, Lisa Baur, Arthur Percy, Monica Backström, Nils Landborg, vas (Lindshammar), Paul Hoff, Lisa Larson, te-koppar Rosenthal "Maria", flertal fotglas även karaff + glas Johansfors, matservis, teservis R-strand Marianne Westman " Mon Amie", kryddset, Cittra, bestickuppsättning NS, matservisdelar "Bengali", 4 utrop singelskivor, äldre Strindbergslampa, skrin 1762, flera skurna elefanter, skulpturer bl.a i brons, boaormskinn, buffelbetar, keramiktomtar,urna satsuma, en mängd äldre föremål, staffli, husgeråd, linne, m.m.

Hörnskåp 1800-tal H.153 B.117

Stilmöbel 1900-tal, soffa, bord, fåtöljer
  .

Dyscha 1900-tal H.53 B.192

Bestikschatull ek 1900-tal H.83 B.80
  .

Emmafåtölj 1900-tal

Byrå i rokokostil 1900-tal H.79 B.97
.

Matsalsmöbel 1900-tal 6st stolar bord med skivor

Sideboard 1900-tal H.80 B.185
.

Hörnskåp 1900-tal H.190 B.97

Två delat skåp 1900-tal H.195 B.110
.
.

Spegel m bord 1900-tal H.220 B.57

Stilbyrå 1900-tal H.67 B.62
.
.

Carl Malmsten, Bord m skivor + 4st stolar (Bodafors)

Carl Malmsten, Sideboard (Bodafors) H.96 B.150
.
.

Byrå Teak 6-lådig 1960-tal H.116 B.75

4st stolar ”Nesto”
.
.

Skoställ Teak 1960-tal H.66 B.37

Soffbord Teak 1960-tal H.57 B.89
.
.

Taburett 1960-tal H.40 B.55

Golvlampa 1950/1960-tal
.
.

Två delat Golvskåp Teak 1960-tal H.160 B.86

Matsalsbord + 4st stolar 1950-tal
.
.

Byrå 1960-tal H.70 B.75

Telefonbänk Teak 1960-tal H.49 B.52
.
.

Bokhylla 1960-tal H.150 B.120

Spegel 1960-tal H.106 B.51
.
.

Bord m låda 1950/1960 H.55 B.60

Kökssoffa 1960-tal H.76 B.135
.
.

Hallbyrå m spegel 1960/1970-tal H.172 B116

Golvskåp Teak 1950/1960 tal H.175 B.84

.
.

Matsalsbord + 6st stolar stämplade G

Matta (Persien) 305x203

.
.

Matta (China) 280x184

Matta (Persien) 168x117

.
.

Matta (Persien) 273x194

Matta (Persien) 234x141

.
.

Matta (Persien) 217x159

Matta (Röllakan) Sign J.K. 200x136

.
.

Matta (Röllakan) Sign I.S. 241X166

Säckkärra 1 av 2

.
.

Kassaskåp (diplomat 50) H.40 B.50

Tekoppar Rosenthal ”Maria”

.
.

Karaff + Glas ”Johansfors” 1960-tal

Slipade Fotglas 12st

.
.

Blomskål UE/Gefle Arthur Percy

Äldre Fotskål i glas H.23 Diam.26
.
.

Matservis

Teservis Rörstrand Marianne Westman”Mon Amie”

.
.

Urna Japan ”Satsuma” H.32 Diam.14

Cittra H.54 B.43
.
.

Tallrikar Rörstrand Sigrid Richter”Eden” Skål+fat Gabriel

Singelskivor 1 av 4 utrop
.
.

Äldre Strindbergslampa H.49 Diam.30

Glasfat Kosta/Boda Monica Backström ”Tonga”

. .

Bordslampa H.60 Diam.25

Karl Bergman Olja 80x50
. .

Bengt Claesson Olja 55x46 ”Holms Lanthandel”

Edith Gert Olja 75x65

.. ..

Karin Karlsson Olja 49x41

Folke Hellström Olja 60x60 ”Dag i Buschen”

.. ..

Halvor Gunheim Torstensen Olja 68x34

Hugo Karlsson Akvarell 39x30

.. ..

Väggur Junghans 86x27

Väggspegel 83x55
.. ..

Amerikaur 66x39

Äldre Väggspegel 75x40

.. ..

Förgylld Väggpendyl 1900-tal 61x31

Kristallampetter H.38 B.28

.. ..

Äldre Väggur 80x28

Dalahäst 53x48

.. ..

Dalahäst 62x60

Dalahäst 35x34
.. ..

Skärbräde i porslin Björk-Forth Sagaform 32x27

Stringhylla 1960-tal

.. ..

Radio Grundig 1950-tal 61x25

Dragspel Dallapè Stradella Italia

.. ..

Radio Luxor 1960-tal 54x18

Radio Graetz 1960-tal 51x21
. ..

Radio Philips 1960-tal 46x27

Robert Högfeldt Akvarell ”Friluftsmålaren” 32x25

. .

Erik Sandsjö Olja 68x50

Erik Sandsjö Olja 76x50

. .

Arne Anderson Olja 35x27

Michael Qvarsebo Olja ”Kvinna med hund” 41x33

. .

Gunnar Zilo Olja 30x28, Lars Boêthius Olja 41x33

Bertil Järnstedt Olja 41x33

. .

Gustaf Svensson Olja 40x29

Kopparramstavla 26x20

. .

Kopparramstavla 25x19

Skulptur H.30 B.20

. .

Bronsskultur H.41 B.16

Äldre Keramiktomte H.25 B.10
. .

Äldre Tomte H.27 B.13

Samling Väckarur 1 av 9 utrop

. .

Dalahästar 1 av 3 utrop

Elefanter 1 av 3 utrop
. .

Plåtleksaker 1 av 15 utrop

Stenyxa trol. Stenåldern L.19 B.6

. .

Björn ”Steiff” L.31 B.23

Kristallskål Kosta Lisa Bauer H.20 B.20

. .

Vas Gustavsberg Paul Hoff H.15 B.21

2st Hundar Lisa Larson G-berg H.7 B.6

. .

Vas B.Vallien Boda/Åfors H.15 B.8

Vas Nils Landberg Orrefors H.35 B.9
. .

Vas Lindshammar 2006 H.20 B.17

Taklampa Glössner & Co komp. Erik Kinell 1940-tal H.55 Diam.50
. .

Äldre Kristallkrona m sex ljushållare H.85 Diam.55

Äldre Taklampa i kristall H.40 Diam.31

Äldre Taklampa m Pärlfrans H.80 Diam.26

Äldre Taklampa i kristall m fyra ljushållare H.77 Diam.48

. .

. .

. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.
.

. .
f. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .