AUKTION

Lördag 15/2 kl 10

Då försäljes dödsboet efter Gunnel Bergqvist Nässjö, och Bertil Bengtsson Sävsjö, även efter Birgitta Karlsson Nässjö.

VISNING: Fredag 14/2 kl. 13-18 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

2 soffgrupper i Rokokostil, sideboard i Nyrenässanstil (Bodafors), byrå i Rokokostil, matsalsmöbel (bord+ 6 stolar + golvskåp), vitrinskåp i Rokokostil, 3 piedestaler, Am. gungstol, äldre golvskåp, 4 ekstolar "Äpplet", teakmöbel o. teakpallar 50/60-tal, 2 blombord m fontän 60-tal, stegpall Retro, 2 golvlampor 50/60-tal, 2 nattduksbord 60-tal, väggspegel i teak 50-tal, 4 korgstolar + bord, senare Köksmöbel, självgående motorgräsklippare "Klippo", 2 platt-Tv, 4 mattor (1 liten handknuten bönematta), 23 taklampor varav 15 i kristall, 4 väggur, Konst: bl.a Elisabeth Jacobson, Alexander Young, Lindorm Liljefors, Olle Nordberg, Gunnar Zilo, Nils Söderberg, Carl Johansson, Egon Lennart Karlsson, 2 Maria Blanck, kopparramstavla, flera utrop i silver, flera utrop guldsmycken, 2 Belgiska slaglåspistoler 1800-tal, Kavalleripistol Södra Wedbo sq nr12 m. 1820-1857, Husarsabel m. balja modell 1759, bajonett m. 96, ett flertal pjäser Meissen, glasskålar, flera smycken i bärnsten, flera glasuppsättningar bl.a stor Kosta Boda "Chateau" Bertil Vallien, matserviser UE/KP o. Göteborg, ytterkrukor bl.a G-berg "Liljekonvalj", kaffeporslin Hackefors o. G-Berg "Blå Blom", blå/vita krus, fiskerullar ABU Ambassadeur 6000 o. 8000, div 50/60-tal, gamla kopparsaker, äldre radioapparater, kristallskålar, samling Wedgwoodpjäser, stora tennljusstakar, malmljusstakar SB, flera bestickuppsättningar NS, jordglob, dockor 50-tal, elmangel, cittra, elverktyg, husgeråd, linne m.m.

Soffgrupp i Rokokostil 1900-tal

Golvskåp H.180 B.82
  .

2 Kornischer 1900-tal L.165

Sideboard Nyrenässansstil Bodafors Möbelfabrik H.75 B.170
  .

2 stolar i Rokokostil
.

2 stolar i Rokokostil

1 av 2 Piedestaler 1900-tal
.

Amerikansk Gungstol 1900-tal

4 Ekstolar ”Äpplet”
.
.

Piedestal 1900-tal

Byrå i Rokokostil med Marmorskiva 1900-tal H.80 B.96
.
.

Vitrinskåp i Rokokostil 1900-tal H.151 B.71

Matsalsgrupp i Carpatistil Bord + 6 Stolar + Golvskåp 1900-tal
.
.

Teakmöbel 1950/1960-tal H.57 B.82

2 Pallar i Teak 1960-tal
.
.

Blombord med Fontän 1960-tal

Stegpall Retro
.
.

Golvlampa H.108 B.35

Stol med hög rygg
.
.

Golvlampa 1950/1960-tal

Blombord med Fontän 1960-tal
.
.

2 Nattduksbord 1960-tal

4 korgstolar+Bord
.
.

Självgående Motorgräsklippare ”Klippo”

Handknuten Bönematta 127x81
.
.

Soffa i Trä och Gjutjärn

Gjutjärnsbord H.77 Diam.61
.
.

Spegel Teak 1950-tal H.108 B.46

Setkast H.52 B.67

.
.

Nyare Platt TV Samsung LED L.90 H.53

Jordglob med Träfot H.35 Diam. 23

.
.

Egon Lennart Karlsson Olja 98x64

Maria Blanck 2 Oljor 65x54, 35x27

.
.

Alexander Young (1865-1923) Olja signerad 1915 76x51

Elisabeth (Elisa) Jacobson (1852-1886) Olja signerad 1881 66x50

.
.

Signering Elisabeth Jacobson -81

Baksida av Olja Elisabeth Jacobson

.
.

Lindorm Liljefors Olja (1909-1985) 56x41

Olle Nordberg Olja 1948 46x38

.
.

Äldre Väggur Gustav Becker H.97 B.37

Förgylld Väggpendyl H.54 B.32

.
.

Uppstoppad Ekorre

Äldre Väggur Junghans H.82 B.38

.
.

TV-Kanna 50-tal

Flaska Höganäs
.
.

7 Tallrikar ”Grön Anna” Göteborg

Krycka i Silver

.
.

Krycka i Silver

Äldre Glasskål på fot H.22 Diam.26
.
.

Äldre Tårtfat på fot H.18 Diam.28

Golvurna H.48 Diam.27
.
.

Äldre Matservisdelar Göteborg

4 Spargrisar Guldkroken

. .

Äldre Kryddburkar + delar av Rörstrands ”Forma”

Träfigur Manne Friman, Österbymo 1934 H.18 B.23
. .

Blå-Vitt Krus Gustavsberg

Malmljusstakar Skultuna Bruk SB nr 38 H.20

.. ..

Blå-Vitt Krus Gustavsberg 1914 H.13 B.25

Parljusstakar i Tenn 1900-tal

.. ..

Bertil Wahlberg Olja 70x29 + John Johnson 2 Lito 56x46, 56x34

Gunnar Zilo Olja 70x50

.. ..

Nils Söderberg Olja 55x40

Carl Johansson Olja 1936 45x38 + Bertil Wallman Olja 30x27
.. ..

Göte Sällström Lito 62x45 + Jim Berggren Lito 46x39

Monica Cedlöf Olja 43x43 + Hugo Josephsson Olja 44x35

.. ..

Kopparramstavla 26x20

Äldre Katttryck 26x19

.. ..

Glasuppsättning 48 st Kosta Boda ”Chateau”Bertil Vallien

Ytterkruka Gustavsberg ”Liljekonvalj” Nr 2 Gunnar Wennerberg

.. ..

Ytterkruka Gustavsberg ”Liljekonvalj” Nr 3 Gunnar Wennerberg

Äldre Ytterkruka ”Majolika” Gustafsberg H.18 Diam.24
.. ..

Äldre Jardinjär H.14 L.35

Kaffe + Teporslin ”Blå Blom” Gustavsberg

.. ..

2 Kristallskålar varav 1 Orrefors Lars Hellsten H.13,5 Diam.21

Äldre Bordsfotogenlampa H.46 Diam.13,5

.. ..

Blå-Vitt Krus Rörstrand H.26 B. 25

ABU Ambassadeur Fiskerulle 6000 med originalförpacknning

. ..

ABU Ambassadeur Fiskerulle 8000

Diverse Bestick 1950/1960-tal

. .

Radioapparat Philips L.74 H.29

En samling Wedgwoodpjäser

. .

Skål med lock ”Cloisonne” H.18 Diam.22

1 av 4 utrop 18K Guldsmycken

. .

Belgisk Slaglåspistol 1800-tal L.21

Bajonett Modell 96 L.35

. .

Kavalleripistol Södra Wedbo Sq.Nr12 Modell 1820-1857 L.42

. .

Husarsabel med Balja Modell1759 L.105

Celluiddocka 1950-tal L.41

. .

Celluiddocka 1950-tal L.38

1 av 6 Koppar ”Meissen”
. .

Sockerskål + Gräddkanna ”Meissen”

Parljusstakar ”Meissen” H.15

. .

Fat ”Meissen” B.17

Skål på Fot ”Meissen” H.14,5 Diam.14
. .

Vas H.14,5 + litet Fat ”Meissen”

6 Matskedar + Div. Silver

. .

Askfat + Ströare i Silver

Parljusstakar i Silver H.22 B.17

. .

Bägare i Silver H.20 Diam.14

Skål med Lock Kungl.Dansk ”Blå Blomster” H.8 B.14

. .

Skål på Fot Guldkroken Hjo H.18 Diam.22

Fig.Goebel H.19 B.15

Bärnstenssmycken

Glasskål Pukeberg sign. Gunne Brandstedt H.14 Diam.22

. .

Taklampa i Kristall 1900-tal H.73 Diam.42

Taklampa i Kristall 1900-tal H.89 Diam.47

.
.

Äldre Taklampa i Glas och Mässing H.86 Diam.25

Taklampa i Kristall 1900-tal H.24 Diam.36

.
.

Taklampa i Kristall 1900-tal H.82 Diam.50

Taklampa med 5 Ljushållare i Kristall 1900-tal H.90 Diam.45

.
.

Taklampa i Kristall 1900-tal H.65 Diam.36

Äldre Taklampa med Glasskärm H.40 Diam.58

.
.

Taklampa i Kristall med Ljushållare 1800/1900-tal H.76 Diam.55

Taklampa i Kristall 1900-tal H.56 Diam.18

.
.

Taklampa i Kristall 1900-tal H.40 Diam.25

Taklampa i Kristall 1900-tal H.67 Diam.25

.
.

.
.

.
.

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.
.

. .
f. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .