AUKTION

Lördag 21/9 kl 10

Då försäljes hela dödsboet efter Valter Lindén, Nässjö, gm. familjens jurist testamenterat till Svenska Diabetesförbundet och till Riksförbundet Hjärt Lung även efter Bo Johansson, Bringetofta.

VISNING: Fredag 20/9 kl. 13-18 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

2 Hörnskåp 1700/1800-tal, golvskåp 1700/1800-tal, 3 golvur ( 1st 1700/1800-tal), 4 stolar 1800/1900-tal, äldre soffa + 2 fåtöljer, äldre soffa, 2 karmstolar + bord i Gust. stil, byrå i Rokokostil, matsalmöbel "Axet" (6 stolar + bord), matsalsmöbel "Axet" (4 stolar + bord), sekretär, piedestaler, matsalsmöbel (4 stolar + bord, utsirad), 1950/1960-talsmöbler, flera mattor (1 äkta), 2 sängar i Gust. stil, serveringsvagn, dragspel (Hagström), bastuba, klarinett, 4 kristallkronor, taklampa i Jugend, 5 mindre äldre taklampor, skomakarlampa m. hiss, ljuslampetter i kristall, droppsur, 3 förg. väggpendyler, väggur Junghans, konst bl.a A.R. Lindholm, Per-Hilding Perjons, Finn Asp, Arne Andersson, Erik Sandsjö, Sven Hagmarker, Bror Jönsson, Reuben Hedin, Sten Burén,

4 kopparramstavlor, herrarmbandsur Tissot i guld 18K, armlänk 18K, Halskedja 18K, andra smycken och mynt, flera fickur bl.a Omega i silver, även 1 Elgin, silverljusstakar, signerat glas o. keramik bl.a Stig Lindberg, Anna-Lisa Thomson, Erik Höglund, Gunnar Borg, Amie Stålkrantz, Gertrud Lönegren, Jan Johansson, Göran Wärff, Cattis Åselius-Lidbeck, flera keramiktomtar, jordglob, m. träfot, kaffekoppar "Blå Blom" o. "Vinranka", mat- o. kaffeserviser bl.a "Grön Anna", flera kopparsaker bl.a kittlar och vattensåer, Höganäskrus, Strindbergslampor, en mängd lampkupor, en stor mängd verktyg och elverktyg, kassaskåp JØLI, 5 dam- och herrcyklar, 2 symaskiner, 2 platt-TV, husgeråd m.m.

Hörnskåp 1800-tal H.201 B.103

Golvskåp 1800-tal H.183 B.95
  .

Hörnskåp 1800-tal H.195 B.123

Byrå 1800-tal H.97 B.74
  .

Golvur 1800-tal H.210 B.63

Äldre soffa+2 fåtöljer
.

Äldre karmstol

Äldre soffa
.

4 Stolar 1800/1900-tal

Äldre bord+2 karmstolar i Gustaviansk stil
.
.

Matsalsmöbel ”Axet” (4 stolar+bord)

Golvur Axel Karlsson, Hult H.189 B.55
.
.

2 Sängar i Gustaviansk stil

Byrå i Rokokostil H.81 B.94
.
.

Bord i Rokokostil 1900-tal H.63 B.89

Matsalsmöbel 1900-tal
.
.

Sekretär 1900-tal H.127 B.87

Matsalsmöbel ”Axet” (6 stolar+bord+3 iläggsskivor)
.
.

Sekretär rullklaff H.97 B.90

Serveringsvagn 1900-tal
.
.

3 Stolar med teakrygg 1950/1960-tal

Skrivbord+stol i teak 1950/1960-tal H.73 B.150
.
.

Damcykel Crescent

Herrcykel Crescent
.
.

Damcykel Crescent

Kassaskåp JØLI H.73 B.55
.
.

Matta (Persien) 198x134

Råbock H.64 B.23
.
.

Äldre hornuggla H.34 B.16

Mård med byte H.51 B.69

.
.

Fasan H.49 B.70

Bastuba H.56 B.113

.
.

Klarinett

Dragspel Hagström ”Maestro”

.
.

Ny högtryckstvätt Kärcher

Kompressor med tillbehör Ferax

.
.

Motorsåg Partner 450

Kapgeringssåg 1050W

.
.

2 Limknektar L.123

Migsvets Dual 120

.
.

Garagedomkraft 1500kg

Häcksax Gardena

.
.

Diverse verktyg

A.R. Lindholm Olja 1910 77x57

.
.

Finn Asp Olja 61x50

Arne Anderson Olja 90x60
.
.

Erik Sandsjö Olja 80x55

Per-Hilding Perjons Olja 67x64

.
.

Förgylld väggpendyl 1900-tal H.59 B.30

Droppsur 1800-tal H.64 B.44
.
.

Ljuslampetter kristall 1900-ta

Väggur Junghans 1800-tal H.95 B.39
.
.

Förgylld väggpendyl 1900-tal H.63 B.33

Äldre kopparramstavla 26x22

. .

Äldre kopparramstavla 26x20

Äldre kopparramstavla 26x20
. .

Äldre kopparramstavla 28x22

Keramiktomte H.29 B.11

.. ..

Keramiktomte H.41 B.27

Keramiktomte H.12 L.17

.. ..

Keramiktomte H.29 B.13

Kaffekoppar med fat Karin Björquist Gustavsberg ”Blå Blom”

.. ..

Sven Hagmarker Olja 68x47

Bror Jönsson Olja 46x38
.. ..

Reuben Hedin Olja 46x38

Sten Burén Olja 60x49

.. ..

Armbandsur Tissot 18K

Armlänk 18K

.. ..

Halskedja 18K

Fickur Omega silver

.. ..

Äldre Jordglob med träfot

Skål Lars Hellsten och Skål, båda Orrefors
.. ..

Bordslampa i glas

Ljusstakar i tenn Erik Swedbom 1957 H.18 B.11

.. ..

Matservis Rörstrand ”Grön Anna” 48 delar

Kaffekoppar med fat samt assietter Rörstrand ”Grön Anna”

.. ..

Fat Anna-Lisa Thomson Ekeby Diam.30,5

Fat Gertrud Lönegren Rörstrand Diam.27
. ..

Strindbergslampa H.40 B.24,5

Äldre Bordslampa H.34 B.27

. .

Karaff och 6 Vinglas Cattis Åselius Lidbeck Lindshammar

7 Kaffekoppar med fat Arthur Percy ”Vinranka” Upsala-Ekeby Gefle

. .

Kristallskål Göran Wärff Kosta H.11 Diam.16

Kristallskål Orrefors H.12 Diam.18

. .

Fat Anna-Lisa Thomson Ekeby Diam.28x31

Hänkelurna Stig Lindberg Gustavsberg Studio H.41 Diam.18

. .

Fat Erik Höglund Boda L.14 B.7,5

Figur Lodjur Gunnar Nylund Rörstrand H.20 B.11 (utan träplatta)

. .

Figurin Harald Salomon Rörstrand H.20 B.9

Ljusstakar H.19 B.13 och Skål i silver

. .

Ängel Goebel H.19 B.10

Ängel Goebel H.19 B.10
. .

Svan Goebel H.9 B. 11

Väggrelief i keramik Amie Stålkrantz

. .

Kristallvas Jan Johansson Orrefors H.18,5 Diam.12

Lampa i konstglas Mantorp H.28,5 B.10
. .

Karaff Goebel H.26 B.7,5

Äldre Taklampa i glas H.16 Diam.19

. .

Äldre Taklampa i koppar H.32 Diam.25

Äldre liten Taklampa i glas H.17 Diam.21

. .

Kristallkrona med 5 ljushållare 1900-tal H.67 Diam.46

Kristallkrona med 5 ljushållare 1900-tal H.90 Diam.45

. .

Kristallkrona med 6 ljushållare 1900-tal H.106 Diam.56

Taklampa Jugend H.66 Diam.54
. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.
.

. .
f. .
. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .

. .

. .

. .

. .

. .

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .