AUKTION

Lördag 19/9 kl 10

Då försäljes dödsboet efter Salla Örn, Eksjö och efter Allan Johansson, Eksjö, även efter Roland och Brita Petersson, Anneberg

VISNING: Fredag 18/9 kl. 13-18 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

Vid besök tänk på att hålla avstånd till andra.

Klicka för bilder!

Chiffonjé, 3 klaffbyråar, ä.kökssoffa, ä. vitrinskåp, 2 golvur (ett 1800-tal), vit matsalsmöbel (bord+ 6 stolar), hörnskåp Gust. stil, golvskåp o. soffa Gust. stil, 6 matsalsstolar "Axet", matsalsmöbel "Äpplet", 2 äldre serveringsbord, 3 byråar i Rokokostil, gungstol, ett flertal teakmöbler 1960-tal, äldre golvlampor, 7 äkta mattor, trädgårdsmöbel i gjutjärn, 2 herrcyklar, mindre kassaskåp Diplomat, tvättmaskin, 2 platt-TV, stegpall, 3 kristallkronor och 4 mindre, Konst: Einar Ekelund, Olof Leyman, Arne Cassel, 2 oljor Eskil Nordell, Hilding Rösiö, Alf Lindberg, flera sign. oljor, lito: 2 Inge Schiöler, ett 30-tal utrop kontrollstämplar silver, flera fickur bl.a 14K guld, 1600/1700-talsmynt (på platta), flera utrop i glas Erik Höglund, div. glas Iittala "Kekkerit", 10 utrop Meissen-porslin, kaffeporslin B&G "Måsen", mat o. teporslin A. Percy Gefle "Vinranka", ostindisk lockurna 1800-tal, blå-vita krus,vaser UE, majolikafat Rörstrand, flera utrop saltkar, porslin "Blå blom", ytterkruka G. Nylund, kristallvaser Orrefors, Kaffe- o. matserviser, kristallglas, kaffekokare Sigvard Bernadotte, stor golvvas Tilgman, sign Marian 1961 "Sommar", jordglob m. träfot, elmanglar, husgeråd, linne m.m.

Eksjö Auktionsverk, Prästängsvägen 2, 575 31 Eksjö, Telefon: 0381-165 17

Du är besökare: 291095

r